Rok szkolny 2013 - 2014
BIBLIOTEKA SZKOLNA I INTERNETOWE CENTRUM INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ

GODZINY OTWARCIA BIBLIOTEKI
PONIEDZIAŁEK - 8:00- 12:20
WTOREK - 8:40 - 12:25
ŚRODA - 8.50 - 12.20
CZWARTEK - 9.30- 12.10

W bibliotece możesz: sam wybierać i wypożyczać książki, możesz się uśmiechać, czytać czasopisma, korzystania z zasobów Internetu „serfować” w sieci, pracować na komputerze, przeglądać ciekawe książki, możesz myśleć i mieć spokój tutaj zawsze chętnie Cię widzimy.

PAŹDZIERNIK MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH SPOTKANIA W BIBLIOTECE


„Kto czyta książki, ten żyje podwójnie" - słowa te – wypowiedziane przez znanego włoskiego pisarza - Umberta Eco stały się hasłem tegorocznych obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
Święto to, ustanowione w 1999 r. z inicjatywy Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliotekarstwa Szkolnego, początkowo obchodzono w czwarty poniedziałek października. Jednak ze względu na jego rosnącą popularność podjęto decyzję o rozszerzeniu świętowania na cały miesiąc. Główny cel przedsięwzięcia to przede wszystkim zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce oraz rozwijaniu zainteresowań czytelniczych (bo przecież "szkoła bez biblioteki jest jak twierdza bez zbrojowni").

Nasza biblioteka szkolna już od kilku lat systematycznie włącza się w obchody Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych. Zgodnie z tradycją również i w tym roku przygotowano z tej okazji dla wszystkich czytelników szereg bardzo ciekawych przedsięwzięć

1. Zorganizowano spotkania – lekcje dla uczniów klas „0” – III pt. „Mój przyjaciel Muminek”

2. Wykonano gazetkę okolicznościowa - Życie i działalność Tove Jansson autorki książek o Muminkach oraz wystawę książek tej autorki

3. Przeprowadzono konkurs na najciekawszą i najładniejszą zakładkę do książki

4. Przez cały miesiąc odbywa się kiermasz taniej książki.

Sięgajmy po dobre książki, pamiętając o tym, że: „ludzie przestają myśleć, gdy przestają czytać."

2014-2015

2014-2015

2014-2015

UROCZYSTOŚĆ PRZYJĘCIA UCZNIÓW KLASY PIERWSZEJ W POCZET CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI SZKOLNEJ


W Publicznej Szkole Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Zaborowie dnia 6 czerwca 2014 r. odbyła się uroczystość przyjęcia uczniów kl. I na czytelników biblioteki szkolnej. Bibliotekarz Bogumiła Szydłowska i członkowie zajęć biblioteczno-świetlicowych ”Lubię bibliotekę” przygotowali inscenizację i zajęcia biblioteczne. Przybyłe bajkowe postacie uczyły dzieci poprawnego zachowania się w bibliotece, poszanowania książek i zachęcały do częstego korzystania ze szkolnej biblioteki. Pierwszaki w obecności zaproszonych gości, tj. Dyrektora Szkoły i wychowawcy klasy złożyły obietnicę i podpisały z opiekunem biblioteki kontrakt zobowiązujący do bycia dobrym czytelnikiem biblioteki szkolnej, nie niszczenia książek, oddawania ich w terminie i solidnego czytania wypożyczonych książek. Nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe zakładki a także „małe” co nieco dla posilenia ciała. Następnie uczniowie zapoznali się ze sposobem korzystania z biblioteki i wypożyczali książki. Mamy nadzieję, że książka będzie towarzyszyć im do końca życia.
2013-2014
2013-2014
2013-2014
2013-2014
2013-2014

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w 2013 r. brzmi:
"Biblioteki szkolne - bramy do życia"

Maj - UROCZYSTOŚĆ PRZYJĘCIA UCZNIÓW KLASY PIERWSZEJ W POCZET CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

W Publicznej Szkole Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Zaborowie dnia 16 kwietnia 2013 r. odbyła się uroczystość przyjęcia uczniów kl. I na czytelników biblioteki szkolnej. Bibliotekarz Bogumiła Szydłowska i członkowie zajęć biblioteczno-świetlicowych ”Lubię bibliotekę” przygotowali inscenizację i zajęcia biblioteczne, pt. „O urwisie Krzysiu ”. Przybyłe bajkowe postacie uczyły dzieci poprawnego zachowania się w bibliotece, poszanowania książek i zachęcały do częstego korzystania ze szkolnej biblioteki. Pierwszaki w obecności zaproszonych gości, tj. Dyrektora Szkoły i wychowawcy klasy złożyły obietnicę i podpisały z opiekunem biblioteki kontrakt zobowiązujący do bycia dobrym czytelnikiem biblioteki szkolnej, nie niszczenia książek, oddawania ich w terminie i solidnego czytania wypożyczonych książek. Nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe zakładki a także „małe” co nieco dla posilenia ciała. Następnie uczniowie zapoznali się ze sposobem korzystania z biblioteki i wypożyczali swoje pierwsze książki. Mamy nadzieję, że książka będzie towarzyszyć im do końca życia.

 Pasowanie na czytelnika

 Pasowanie na czytelnika

LISTOPAD - ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci
Po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole "Światowy Dzień Pluszowego Misia". Obchodom przyświecało hasło: "Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci". Przygotowania do święta rozpoczęły się wcześniej, tak aby 26 listopada można było obchodzić uroczystość. Kiedy nadszedł poniedziałek 26 listopada okazało się, że szkołę opanowały pluszowe niedźwiadki. Dzieci przyniosły ze sobą swoje Przytulanki. Zgromadzeni w bibliotece uczniowie kl. „0” – III i przedszkolaki z Ochronki wysłuchali historii Pluszowego Misia, którego kariera zaczęła się w listopadzie 1902r. Następnie dzieci zaprezentowały wiersze o misiach, śpiewały piosenkę „Pokochaj pluszowego misia”, poznawały misiowych bohaterów książek i bajek dla dzieci. W dalszej części uczniowie klas rywalizowali w konkurencjach sprawnościowych pod hasłem: "Misiowe zmagania”. Przed zawodnikami były nie lada wyzwania. Z pewnością trudno jest zebrać wykałaczki w zimowej rękawicy, narysować misia z zawiązanymi oczami, zlizać miód z talerzyka czy udzielić poprawnej odpowiedzi na różne kategorie pytań np.: - Z jakiego kraju pochodzi miś, - Co wiesz o niedźwiedziach? , - Kto to powiedział? – Czy wiesz że? Zawodnikom udały się zadania. Przedszkolaki i uczniowie klas „0” – III wykonywały pamiątkowe zakładki portret misia – Kubusia Puchatka, Misia Uszatka, Misia Panda i Misia Coralgoala. Przyznano misiowe medale i nagrody „małe co nieco”. Teraz misie można podziwiać na wystawie „Misiolandia” w bibliotece szkolnej.
Czy to jutro, czy to dziś wszystkim jest potrzebny miś.
Miś jest dobry na smutki ale jeszcze lepszy na radości.
ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

PAŹDZIERNIK 2012 MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI

KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA
„Czytaj z radością, słuchaj z przyjemnością”
Dnia 6 listopada 2012 roku odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania pod hasłem „Czytaj z radością, słuchaj z przyjemnością”. Organizatorem konkursu była Biblioteka Szkolna i Kółko Biblioteczno – Świetlicowe w ramach obchodów MMBSZ. Cele konkursu było rozwijanie potrzeb czytelniczych uczniów, kształcenie umiejętności pięknego czytania i rozumienia tekstu. Stworzenie dzieciom możliwości prezentacji własnych umiejętności na forum szkoły. W konkursie uczestniczyli uczniowie kl.I – VI, w dwóch kategoriach wiekowych. Każdy uczestnik prezentował dwa fragmenty - wybrany przez siebie dowolny utwór z literatury pięknej dla dzieci lub młodzieży; drugi zaś wylosowany w trakcie trwania konkursu. Przy ocenie komisja brała pod uwagę: płynność i bezbłędność czytanego tekstu, prawidłową dykcję, intonację czytanego fragmentu.
W kategorii klas I- III brało udział 10 uczniów: Justynka Babło kl.I, Natalia Latuszek, Ciukaj Przemek, Agnieszka Antosz, Filip Majka kl.II, Martynka Kwaśniak, Julia Boroń, Weronika Wojnicka, Julia Mądrzyk, Michalinka Majka kl. III. Komisja konkursu przyznała nagrody i wyróżnienia:
KONKURS Czytania

I miejsce Filip Majka kl.II
II miejsce Martynka Kwaśniak kl. III
III miejsce Michalina Majka kl. III
Wyróżnienie Justynka Babło kl. I
Uczniowie klasy IV – VI biorący udział w konkursie to: Ciukaj Klaudiusz, Małgorzata Mądrzyk kl.IV, Daria Pudło, Angelika Wrzepska, Urszula Latuszek, Klaudia Wiecha, Klementynka Policht kl. V, Patrycja Nawrocka, Angelika Tracz kl. VI. Komisja wyłoniła zwycięzców:
KONKURS Czytania

I miejsce Klementynka Policht kl. V
II miejsce Patrycja Nawrocka kl. VI
III miejsce Małgorzata Mądrzyk kl.IV
Wyróżnienia: Daria Pudło i Angelika Wrzepska kl. V
Uczestnicy otrzymali dyplomy, książki, przybory szkolne i słodycze. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, laureatom serdecznie gratulujemy.
KONKURS Czytania

Według ostatnich badań Biblioteki Narodowej, 56% Polaków nie czyta książek. My, czytający jesteśmy w mniejszości. Jesteśmy czarnymi owcami i podoba się nam bycie poza stadem! Ty też bądź czarną owcą! Czytaj!

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w 2012 r. brzmi:
"Biblioteki szkolne - klucz do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości"

Biblioteka PSP w Zaborowie co roku w miesiącu październiku organizuje Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku na zajęciach kółka biblioteczno - świetlicowego przygotowaliśmy szereg bardzo ciekawych przedsięwzięć.
 1. Zorganizowano spotkania – lekcje z Pippi Pończoszanką dla uczniów klas „0” – III.
 2. Uczniów kl. IV –VI zaproszono do udziału w konkursie „Rok 2012 rokiem Janusza Korczaka ” – życie i działalność Janusza Korczaka - prezentacja multimedialna
 3. Wykonano gazetkę okolicznościowa - Życie i działalność Janusza Korczaka oraz wystawę książek jego ksiązek.
 4. Przeprowadzono konkurs rysunkowy dla klas II – „Mój bohater wyszedł z książki„
 5. Zorganizowano konkurs czytelniczy dla klas III – „Czy wiesz?”
 6. Zaplanowano przeprowadznie Konkurs Pięknego Czytania kl. I - VI.
 7. Głośne czytanie fragmentu książki J. Korczaka "Król Maciuś Pierwszy".
 8. Przez cały miesiąc odbywa się kiermasz taniej książki.

  MMBSZ"

  MMBSZ"

  ZAPRASZAM


© PSP Zaborów 2013