„RAZEM TWORZYMY LEPSZY INTERNET”- DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTRNETUOd 2- 13 lutego prowadzone są w naszej szkole działania dotyczące obchodów DNIA BEZPIECZNEGO INTRANETU. Wszystkie działania podejmowane w ramach DBI realizowane były pod hasłem „Razem tworzymy lepszy Internet”. Podczas obchodów DBI chcemy podkreślić to, że każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Chcemy również zwrócić szczególną uwagę na potencjał sieci, który dzieci mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami jak również jako formę twórczej rozrywki.

Tegoroczne działania w naszej szkole obejmowały szeroko zakrojoną edukację w zakresie bezpieczeństwa dzieci w Internecie, zagrożeń z nim związanych oraz sposobów przeciwdziałania jego negatywnym skutkom.

Dzieci z klas „0” uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych, wykonały swojego robota Necia i razem z nim poznawały co to jest Internet. Podczas zabawy na stronie internetowej www. necio.pl uczyły się jak być bezpiecznym w Internecie.

2014-2015

Uczniowie klasy pierwszej zostali zapoznani ze stroną www.sieciaki.pl oraz z Drużyną Sieciaków. Wyposażone w specjalne zdolności Sieciaki (Netka, Kompel, Spociak i Ajpi) z pomocą robota o imieniu Netrobi popularyzują wśród najmłodszych wiedzę na temat bezpiecznego i efektywnego korzystania z Internetu. Sieciuchy reprezentują różne rodzaje internetowego zła: Śmieciuch to spamer, Kłamacz jest sieciowym oszustem, Kradziej wykorzystuje Internet do uzyskiwania korzyści materialnych, a Bełkot wypisuje w Sieci bzdury. Dzięki nim dzieci mogą poznać zagrożenia czyhające na nie w Sieci i dowiedzieć się, jak ich unikać.

Także w klasie II, III, IV przypomniane zostały zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Uczniowie oglądali kreskówki „Owce w sieci”, a po każdym filmiku wyciągali wnioski jak bezpiecznie i odpowiedzialnie surfować w sieci oraz formułowali morał, mówiący jak uniknąć zagrożeń.

2014-2015

2014-2015

2014-2015

Przeprowadzono zajęcia edukacyjne „ Lekcja bezpieczeństwa” dla uczniów kl V i VI w ramach lekcji zajęć komputerowych oraz godzin wychowawczych. Ich celem ich było zapoznanie uczniów z zagrożeniami prywatności w sieci, pokazanie konsekwencji nierozważnych działań online, takich jak: wysyłanie i publikowanie „odważnych” zdjęć oraz lekkomyślne zamieszczanie w sieci innych treści tego typu, przyjmowanie do grona „znajomych” osób bliżej nieznanych, niewylogowywanie się z konta po zakończeniu użytkowania SERWISU , udostępnianie haseł i loginów, ignorowanie ustawień prywatności w portalach społecznościowych, itp. Podsumowaniem zajęć było wypracowanie zasady bezpiecznego korzystania z sieci, z naciskiem na bezpieczeństwo w społecznościach internetowych.

W ramach DBI uczniowie V na zajęciach kółka informatycznego wykonywali krzyżówki dotyczące bezpieczeństwa w Internecie. Przygotowano gazetki tematyczne na głównym korytarzu oraz bibliotece szkolnej w oparciu o przygotowane plakaty przez rodziców i dzieci przedstawiające zasady bezpieczeństwa w sieci i dostępne materiały edukacyjne (zasady bezpieczeństwa w Internecie, prawa i obowiązki internauty, cybreprzemoc i zasady jej przeciwdziałania).

2014-2015


© PSP Zaborów 2015