Akcja uczniów, rodziców i nauczycieli Publicznej Szkoły Podstawowej w Zaborowie „POMOC DLA KOLEŻANEK Z AFRYKI”
2018-2019

Fot.Ks. M.Fleszar z bliźniaczkami (zbiory własne misjonarza)

Już po raz trzeci ruszyła akcja pomocy dla dzieci w Afryce. Tym razem nasze działania były ukierunkowane na konkretną pomoc dwóm dziewczynkom: Jessice Princesse BAHOUNA-BANZOUZI oraz Mareisse-Annicie BAHOUNA-BANSIMBA. Banzouzi tzn. "pierwsza z..." a Bansimba tzn. "druga z...". W Kongu te wyrażenia pojawiają się zawsze przy nazwiskach bliźniaków i bliźniaczek, a czasem funkcjonują po prostu jako ich imiona.

Publiczna Szkoła Podstawowa w Zaborowie we wcześniejszej akcji pomocy (11-15 czerwca 2018 r.), zapewniła bliźniaczkom naukę w szkole, która jest odpłatna. Roczny koszt utrzymania jednego dziecka wynosi 100$. „Bardzo niewielu ludzi w Kongo na nią stać, a już zapewnienie nauki bliźniaczkom graniczy z cudem”, zapewnia ksiądz Maciej Fleszar, proboszcz parafii w Kongo, a wcześniej katecheta w naszej szkole.

Kierując się zasadą „ masz więcej, podziel się z potrzebującymi”, cała społeczność szkolna, pod kierunkiem Teodozji Turaczy i Dominiki Łucarz, przeprowadziła akcję pomocy dla dziewczynek, by mogły się uczyć nie tylko w tym roku szkolnym, ale miały zapewnioną edukacje na rok następny. Tym razem pożyteczne połączyliśmy z przyjemnym. Odbyła się dyskoteka z zabawami, konkursami, losami, tatuażami, malowaniem twarzy , pizzą, zapiekankami i frytkami oraz ciastami i ciasteczkami. Wszyscy mieli pełne ręce roboty, szczególnie mamy, które czuwały w kuchni. Tutaj szczególnie pragniemy podziękować paniom: Joannie Kuliszewskiej, Joannie Gargul, Ewie Burzawie, Agnieszce Latuszek, Małgorzacie Martyńskiej, Joannie Kawiorskiej, Zofii Oleksy oraz Agnieszce Caban.

Taka szlachetna akcja i zaangażowanie rodziców, którzy pracowali w szkole i piekli ciasta w domu, to najlepszy wzór dla dzieci. A bliźniaczki z Konga lub też „bliźniaczki z Zaborowa”, jak je nazwał ks.Fleszar dostały szansę na lepszą przyszłość. I tego im wszyscy życzymy.

Teodozja Turaczy
2018-2019
2018-2019
© PSP Zaborów 2018