DZIECIŃSTWO BEZ PRÓCHNICY


Już jakiś czas temu nasz Oddział Przedszkolny został zakwalifikowany do projektu ,,Edukacja, promocja i profilaktyka w kierunku zdrowia jamy ustnej skierowana do małych dzieci, ich opiekunów i wychowawców”. Projekt ten został dofinansowany przez Szwajcarię w ramach współpracy z nowy krajami członkowskimi Unii Europejskiej. 19 lutego 2016 roku do naszej szkoły przybyła lekarz stomatolog Magdalena Janczura, by spotkać się z najmłodszymi uczniami oraz ich rodzicami.

Najpierw zwróciła się do obecnych rodziców. Za pomocą krótkiej prezentacji przedstawiła, w jaki sposób można dbać o zdrowie zębów dzieci. Podkreśliła, że warto kształtować dobre nawyki żywieniowe, zachęcać do jedzenia owoców i warzyw, a ograniczać słodycze i napoje słodzone. Udzielała wskazówek, w jaki sposób dbać o zęby mleczne, a następnie o zęby stałe. Pani stomatolog zachęcała do regularnych wizyt u dentysty, by na bieżąco dbać o zdrowie jamy ustnej. Przypomniała rodzicom o potrzebie regularnego i efektywnego mycia zębów przez ich pociechy. Prezentacja spotkała się z dużym zainteresowaniem, a nasz gość chętnie odpowiadał na pytania obecnych mam.

Następnie miejsce rodziców zajęły dzieci. Pani stomatolog opowiedziała im bajkę o króliczku Pampisiu, który jadł za dużo słodyczy i nabawił się próchnicy. Dzieci podpowiadały bohaterowi, co powinien robić, by mieć zdrowe zęby. Pani stomatolog była zaskoczona tak obszerną wiedzą dzieci. Następnie instruowała dzieci, jak należy prawidłowo szczotkować zęby. Większość dzieci miała okazję spróbować mycia zębów na modelu. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały szczoteczki oraz pasty do mycia zębów, a także kalendarze, w których będą zaznaczać każde mycie zębów. Oprócz tego w grupie pozostała maskotka króliczka Pampisia. Także rodzice otrzymali materiały dotyczące dbania o higienę jamy ustnej.

Na zakończenie dzieci podziękowały pani stomatolog za obecność i zrobiły z nią pamiątkowe zdjęcie.

2015-2016

2015-2016


© PSP Zaborów 2016