Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Dzień Postaci z Bajek – lekcje biblioteczne
Bohater przedłuża życie książce. Często po latach zapominamy jaki był tytuł książki, kto ją napisał, w pamięci pozostaje jedynie bohater i jego przygody.

5 listopada przypada specjalny dzień, poświęcony naszym ukochanym postaciom z bajek i baśni. Baśnie towarzyszą nam przez całe życie, nawiązuje się do nich często w np. w filmach, reklamach. Baśnie to wspomnienie dzieciństwa, to bajki czytane naszym dzieciom na dobranoc …mają to do siebie, że chociaż stare, wciąż żyją. W ciągu lat powstawały nowe wersje wielu baśni. Niektóre z nich krążą w przekazach ustnych, np. opowiadane przez babcie, inne zaś zostały spisane i opublikowane. Dlatego też w literaturze możemy spotkać różne wersje tej samej historii. Andersen czy bracia Grimm nie są faktycznymi autorami baśni, tylko osobami, które je zebrały i opracowały na podstawie różnych przekazów. Prawdziwych autorów bowiem niezwykle trudno ustalić, gdyż baśnie liczą sobie często kilkaset, a nawet kilka tysięcy lat!

Biblioteka PSP w Zaborowie co roku organizuje Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

W tym roku na zajęciach kółka biblioteczno- świetlicowego przygotowaliśmy szereg bardzo ciekawych przedsięwzięć.
  1. Zorganizowano spotkania – lekcje z baśnią "Świat baśni braci Jakuba i Wilhelma Grimm". dla uczniów klas „0”- III, podczas których uczniowie wcielali się w postacie z baśni , organizowano konkursy w formie zagadek z rekwizytami, rebusów, krzyżówek, rozpoznawania tytułów baśni . Głośne czytanie fragmentów książek.
  2. Uczniów kl. IV –VI zaproszono do udziału w konkursie na portfolio naszej biblioteki – wykonanie prezentacja multimedialna: co najmniej 10 slajdów lub port folio.
  3. Wykonano gazetkę okolicznościowa i wystawę książek „O książce kilka razy naj…”

biblioteka

biblioteka


WSZYSCY CHCEMY, ABY NASZE DZIECI WYROSŁY NA MĄDRYCH, DOBRYCH I SZCZĘŚLIWYCH LUDZI. JEST NA TO SPOSÓB - CZYTAJMY DZIECIOM!

Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie dziecku:
  • buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem
  • zapewnia emocjonalny rozwój dziecka
  • rozwija język, pamięć i wyobraźnię
  • uczy myślenia, poprawia koncentrację

© PSP Zaborów 2011