OBCHODY DNIA ZIEMI – SPOTKANIE Z LEŚNIKIEM18 kwietnia rozpoczęliśmy w naszej szkole obchody Światowego Dnia Ziemi. Z tej okazji przeprowadzone zostanie szereg działań, których celem będzie kształtowanie świadomości ekologicznej wśród uczniów.

Członkowie kółka przyrodniczo-ekologicznego przybliżyli nam tematyką obchodów w obecnym roku. Obchody Światowego Dnia Ziemi w 2016 pod hasłem „Palący temat – niska emisja” poświęcone są tematom związanym z ochroną powietrza i przeciwdziałaniu emisji zanieczyszczeń. Jest to temat ważny, szczególnie w kontekście coraz gorszej jakości powietrza w Polsce wynikającej z zanieczyszczeń przemysłowych, komunikacyjnych i tzw. "niskiej emisji" czyli zanieczyszczeń powietrza przez gospodarstwa indywidualne.

Następnie uczniowie klasy IV przedstawili scenkę ekologiczną pt. „Dzień młodego ekologa”, w której zachęcali wszystkich do dbania o środowisko naturalne a szczególnie o las. Świadomość tego, jaką rolę spełniają lasy w naszym życiu jest niezwykle ważna. To lasy oczyszczają zanieczyszczone przez nas powietrze.

Najważniejszym punktem spotkania była prelekcja leśnika, przedstawicielki Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska- pani Karoliny Matuła z Leśnictwa Wał Ruda. Nasz gość przybliżył dzieciom pracę leśniczego oraz opowiedział wiele ciekawych rzeczy o bogactwach lasu. Pani leśnik podkreśliła, że oprócz drewna, grzybów i jagód las produkuje tlen, chroni przed szkodliwym wpływem przemysłu, jest ulubionym miejscem wypoczynku ludzi i wreszcie jest domem dla wielu zwierząt. Dzieci dowiedziały się także, jakie zwierzęta zamieszkują okoliczne lasy, jakie są ich zwyczaje. Następnie prowadząca mówiła między innymi o szkółkach leśnych, długotrwałym procesie powstawania lasów „od maleńkiego ziarenka do wielkiego drzewa”. Zaprosiła nas do sadzenia lasu i wspomniała, że na jego terenie jest wiele gatunków drzew i roślin objętych ochroną. Przypomniała dzieciom, jak należy zachowywać się w lesie i dlaczego warto szanować przyrodę. Na zakończenie spotkania zostaliśmy zaproszeni do odwiedzenia terenów nadleśnictwa i obejrzenia wszystkiego na żywo.

Dzień Ziemi, najważniejsze, najbardziej znane i najhuczniej obchodzone ze świąt ekologicznych, a jednocześnie zbyt często poświęcone śmieciom, zakazom i nakazom (zakręć kran, zgaś światło, drukuj dwustronnie itp.) i jednorazowym akcjom. Chcielibyśmy zachęcić Was do celebrowania tego święta w zupełnie inny sposób. Do tego, żebyście wyszli ze szkoły, wyszli z domu i poszli do Przyrody, do lasu, na łąkę, do parku, albo chociaż na poszukiwanie przyrody w zasięgu wzroku. Żebyście poświęcili czas na bycie z Przyrodą, na refleksję, jak ona jest dla nas ważna, ale i jak jest fascynująca, piękna, ciekawa.

Zachęćcie rodziców, babcie, dziadków, rodzeństwo, przyjaciół do wyjścia tego dnia z domu, by lepiej poznać i zaprzyjaźnić się z Przyrodą. I powtarzajcie to jak często się da, bo Dzień Ziemi jest każdego dnia!

2015-2016

2015-2016

2015-2016


© PSP Zaborów 2016