PROJEKT HISTORYCZNY „ŚLADAMI WIELKIEGO HONORU 2020” – KONKURS DOTYCZĄCY ŻYCIA GEN.KAZIMIERZA TUMIDAJSKIEGO, PŁK ADAMA BORYCZKI I KPT. ALEKSANDRA TUMIDAJSKIEGO

W 2011 roku ustanowiony został Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To było bardzo ważne i przełomowe wydarzenie ponieważ Rzeczpospolita Polska oficjalnie wzięła w opiekę pamięć i dobre imię Niezłomnych obrońców Ojczyzny. Stało się to późno ale ważne, że jednak.

Postawa wielu Wyklętych może być dla nas dzisiaj wspaniałym wzorem. Ważne jednak byśmy pamiętali, że to nie tylko ładnie wyglądające na podkoszulkach czy transparentach modne hasło ale przede wszystkim tragiczne historie Niezłomnych patriotów, nad którymi z refleksją i zadumą powinniśmy się pochylić. To historie, które powinniśmy poznać, przemyśleć, opowiedzieć i zabrać ze sobą w życie cząstkę tej niezłomnej postawy.

Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych były w gminie Szczurowa szczególne ze względu na odsłonięcie tablicy poświęconej trzem wybitnym Polakom: generałowi Kazimierzowi Tumidajskiemu, pułkownikowi Adamowi Boryczce i kapitanowi Aleksandrowi Tumidajskiemu.

Po uroczystości odsłonięcia tablicy, którego dokonały rodziny wyżej wymienionych bohaterów oraz Wójt Gminy Szczurowa Pan Zbigniew Moskal, nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu historycznego opartego na biografiach upamiętnionych żołnierzy. Zarówna tablica wykonana i ufundowana przez Pana Władysława Wojnickiego, która zawisła w holu Szkoły Podstawowej w Zaborowie jak i konkurs historyczny były elementami projektu „Śladami wielkiego honoru 2020”, którego podsumowania dokonał podczas uroczystości Dyrektor Szkoły Podstawowej w Zaborowie Mieczysław Chabura.

Laureaci konkursu historycznego:

1. Jakub Drewko – SP im. mjr. Henryka Sucharskiego w Woli Przemykowskiej

1. Karol Bratko – SP im. Władysława Jagiełły w Zaborowie

2. Kamil Pochroń – SP. im. Władysława Jagiełły w Zaborowie

3. Julia Stołek – SP im. Kazimierza Wielkiego w Uściu Solnym


2018-2019

2018-2019

2018-2019

2018-2019

2018-2019

2018-2019

2018-2019
© PSP Zaborów 2020