20 LISTOPADA – ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA


Nie od dziś wiadomo, że papierosy szkodzą nie tylko palaczom, ale także osobom w ich otoczeniu. 20 listopada stał się znakomitą okazją, by przypomnieć o tym wszystkim uczniom. Dzień ten bowiem jest obchodzony jako Światowy Dzień Rzucania Palenia.

Uczniowie klasy VI zaprosili swych kolegów i koleżanki, a także nauczycieli, na krótkie spotkanie. Zaczęło się ono prezentacją multimedialną, która zawierała przede wszystkim alarmujące dane, dotyczące palenia przez Polaków. Podkreślony został fakt, że po papierosy sięgają coraz młodsze osoby. Równie wyeksponowane zostały skutki nałogu tytoniowego, na czele z rakiem płuc. Na zakończenie prezentacji, przedstawiono krótki przelicznik, czyli co można kupić za równowartość paczki papierosów.

Kolejnym punktem spotkania były krótkie scenki. W pierwszej uczniowie opowiedzieli bajkę o tym, jak kot palił fajkę i jakie były tego skutki. Druga dotyczyła problemu rodziców, którzy palą w obecności dzieci, czyniąc je w ten sposób biernymi palaczami. Puentą całego spotkania stała się pouczająca piosenka, zaprezentowana przez panią Bogumiłę Grocholską. Oto jej fragment:

Tato, tato, nie pal tyle,

Lepiej rzuć tę nikotynę.

No już nie pal, no już nie ćmij,

Bo urządzisz żonę z dziećmi.

Głowa domu nie powinna być kominem,

Rzuć palenie, przewietrz płuca i rodzinę!

Za przygotowanie spotkania odpowiedzialne były nauczycielki: Magdalena Szpilka i Paulina Kałuża.

2014-2015

2014-2015


© PSP Zaborów 2014