XXV MIĘDZYNARODOWA GALICYJSKA JESIEŃ LITERACKA W NASZEJ SZKOLE


„Kto powiedział, że jesień jest smutna,

że ma kolor szarego płótna,

że jej prawie nie widać we mgle(…)”
Marek GłogowskiOstanie promienie słońca jeszcze muskają złote liście, jeszcze wieje ciepły wietrzyk. Jesień- pora roku, która jest inspiracją dla pisarzy i poetów.

W takiej jesiennej scenerii, w takim nastroju, 7 października ,zagościli w naszej szkole poeci z Polski, Ukrainy i Węgier. Twórcy przybyli w ramach XXV Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej. Poetyckim wprowadzeniem były wiersze o jesieni w wykonaniu uczniów naszej szkoły.

Pisaniu wierszy zawsze towarzyszy emocja. Jak mówił Andrzej Żmuda( prowadzący spotkanie) człowiek musi coś przezywać, być w stanie napięcia emocjonalnego, które potem znajduje ujście właśnie w wierszu.

Stanisław Szewczenko z Ukrainy opowiadał nie tylko o samym procesie pisania wierszy, ale i o przekładach poezji polskiej na język ukraiński ,np. poezji Czesława Miłosza czy Karola Wojtyły. Zaprezentował wybrane przez siebie utwory, których wysłuchaliśmy z uwagą.

Równie ciekawą postacią okazał się Jan Tulik- poeta, prozaik, dramaturg i tłumacz. Warto wspomnieć ,że jeden z jego dramatów pt.” Kontynenty” znajduje się obecnie w repertuarze krakowskiego Teatru Bez Rzędów.

Węgierskie wiersze, a także piosenki przedstawił Geza Tseby – pisarz, tłumacz i kulturoznawca z Węgier. Oprócz mini wykładu o poezji, przekazał nam również wiedzę na temat niuansów języka węgierskiego.

W szacownym gronie Panow znalazła się kobieta- Lidia Plaktiv z Ukrainy. Na co dzień zajmuje się tłumaczeniem poezji i prozy, także dziecięcej. Opowiadała o swojej pracy translatora, ale i o pomocy, jaką okazali Polacy Ukrainie w trudnym czasie Majdanu.

Po części oficjalnej był czas na pytania i autografy.
2015-2016
© PSP Zaborów 2015