„JESTEM MAŁY, WIEM WIĘCEJ”- SPOTKANIE ZE STRAŻAKAMI SENIORAMI


W ramach realizacji zadań projektu „Jestem mały, wiem więcej” dn. 7 grudnia 2015 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Zaborowie odbyło się spotkanie ze strażakami seniorami. Swoją obecnością zaszczycili nas Druh Franciszek Babło, wieloletni prezes OSP Zaborów oraz Druh Józef Tabor, zasłużony członek i działacz. Najpierw goście opowiedzieli jak wyglądała służba w straży wiele lat temu. Dzieci szczególnie zaciekawiło dawne wyposażenie jednostki, ówczesne umundurowanie oraz system powiadamiania o zdarzeniach ( syrena ręczna). Wielu uczniów było zaskoczonych i zdziwionych jak strażacy radzili sobie mając do dyspozycji tylko ręczną sikawkę zaprzężoną w parę koni oraz wiadra. Goście wspominali swój początek działalności w straży, najciekawsze akcje, pierwsze otrzymane medale oraz druhów, z którymi służyli w tym samym czasie.

Przy okazji tego spotkania dzieci miały także okazje zaprezentować dotychczas nabyte wiadomości i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy oraz zgłaszania zdarzeń. Seniorzy byli zaskoczeni faktem, że już najmłodsi potrafią zachować się bardzo dojrzale i podejmować czynności ratujące życie.

Na zakończenie spotkania druh Franciszek Babło skierował do uczniów bardzo ważne słowa. Zaapelował, by zawsze służyć pomocą bliźniemu, doceniać wartości wpajane w domu rodzinnym oraz by identyfikować się ze społecznością lokalną i pamiętać o swoich korzeniach.

Miłą niespodzianką były słodycze podarowane przez gości. Spotkanie okazało się owocne zarówno dla dzieci jak i dla druhów.

Osobą odpowiedzialną za przeprowadzenie zajęć z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz organizację spotkania ze strażakami seniorami była mgr Dominika Łucarz.
2015-2016
2015-2016
2015-2016

© PSP Zaborów 2015