„NIE WYPALAJ TRAW , NIE ZABIJAJ”10 marca w PSP Zaborów odbyło się spotkanie ze strażakami pod hasłem „NIE WYPALAJ, NIE ZABIJAJ” w ramach realizowanego projektu Ekoszkoła. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zaborowie w osobie Pana prezesa Ryszarda Cierniaka i wiceprezesa i naczelnika Pana Marka Łucarza przeprowadzili z uczniami pogadankę na temat szkodliwości wypalania traw, zagrożenia bezpieczeństwa zarówno dla ludzi jak i środowiska przyrodniczego. Uświadomili uczniom, że wysuszone trawy palą się bardzo szybko, wystarczy zmiana kierunku wiatru, żeby pożar wymknął się spod kontroli i przeniósł na zabudowania. Często pożar traw przenosi się na sąsiadujące lasy. Płonące trawy w przydrożnych rowach to także zagrożenie dla kierowców. Co roku dym z płonących nieużytków jest przyczyną kolizji drogowych. Może również powodować zatrucia. Pan strażak podkreślił, że wypalanie nieużytków jest nie tylko niebezpieczne, ale również nieopłacalne i karalne. Ustawa o ochronie przyrody i ustawa o lasach zabrania wypalania traw na łąkach, pozostałości roślinnych na nieużytkach, skarpach kolejowych i rowach przydrożnych. Sprawcy podpalenia grożą wysokie kary.

2014-2015

Spotkanie było okazją do przypomnienia numerów alarmowych 998 i 112, pod które należy bezzwłocznie zadzwonić, by ratować się przed niszczycielskim żywiołem. Uczniowie wykazali się znajomością tych numerów i dużym zainteresowaniem tematem zadając wiele pytań dotyczących akcji ratowniczej.

Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali ulotki przygotowane przez członkowie kółka przyrodniczego, aby zapoznać się z ich treścią wraz z rodzicami.

2014-2015

W celu zwrócenia uwagi na skalę problemu oraz edukacji społeczeństwa o zagrożeniach i skutkach wypalania traw przygotowano na zajęciach kółka plakaty, które uczniowie rozwiesili w widocznych miejscach swoich miejscowości. Mamy nadzieję, że to spotkanie i przeprowadzona akcja uświadomiła wszystkim, jak szkodliwe i niebezpieczne jest wypalanie traw.

Dziękujemy strażakom za pomoc w przeprowadzeniu

2014-2015

2014-2015


© PSP Zaborów 2015