PROGRAM EDUKACYJNY GRUPY ENERGA - ,,PLANETA ENERGII”.


W drugim tygodniu grudnia uczniowie klas 0 poszerzali swą wiedzę o prądzie elektrycznym. Najmłodsi byli bowiem odbiorcami programu edukacyjnego Grupy ENERGA - ,,Planeta Energii”. W związku z jego realizacją, w oddziale przedszkolnym zrealizowano trzy tematy: ,,Od łuczywa do żarówki energooszczędnej”, ,,Czy możliwe jest życie bez elektryczności?” oraz ,,Bezpieczne wakacje”.

Dzieci obejrzały prezentację multimedialną, z której dowiedziały się, w jaki sposób dawniej oświetlano domy i mieszkania. Próbowały także opowiedzieć, jak mógłby wyglądać świat, gdyby nagle zgasły wszystkie lampy, jak odrabiałyby wtedy zadania domowe, jak oglądałyby książeczki… Utrwaleniem ich wiadomości było wykonanie wykresu przedstawiającego zmiany oświetlenia w różnych czasach. Na kolejnych zajęciach uczniowie poznawali różne zastosowania prądu. Ich wiedza została uporządkowana w formie schematu. Okazało się, że maluchy świetnie znają urządzenia elektryczne używane w gospodarstwie domowym. Na tych zajęciach dzieci porównywały też wykonywanie prac domowych dawniej – gdy nie było jeszcze prądu i współcześnie. Obejrzały także dawne urządzenia: żelazko, lampę naftową i tarkę do prania. Podsumowaniem realizacji programu była lekcja na temat bezpieczeństwa przy korzystaniu z prądu. Dzieci decydowały, z których urządzeń mogą korzystać samodzielnie, a z których pod opieką osoby dorosłej lub wcale. Poznały także zasady udzielania pierwszej pomocy w przypadku porażenia prądem.

Program Grupy ENERGA okazał się bardzo wartościowy i pouczający. Poszerzył wiedzę najmłodszych i wprowadził je w ,,krainę prądu elektrycznego”.
2015-2016
2015-2016

© PSP Zaborów 2015