100. ROCZNICA BITWY WARSZAWSKIEJ – PAMIĘTAMY!

To wielkie szczęście i zarazem zaszczyt móc przezywać 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej, która była przełomowym momentem w wojnie polsko – bolszewickiej. Dzięki tej bitwie ocalona została dopiero co odzyskana niepodległość naszej Ojczyzny. Ogromne poświęcenie polskiego społeczeństwa położyło także kres sowieckiemu marszowi na Zachód. Bitwa Warszawska jest jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski i niewątpliwie powinna być uznawana za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii XX-wiecznej Europy.

Z perspektywy pokoleń, które mają możliwość świętować 100. rocznicę tego historycznego i bezprecedensowego wydarzenia, z wielkim szacunkiem wspominamy wszystkich tych, których nazwiska są do dzisiaj znane wielu i tych, o których pamięć zatarł czas. Wspominamy i oddajemy wielki szacunek tym wszystkim, którzy w godzinie wielkiej i epokowej próby stanęli do walki. A nie możemy zapominać, że nie brakowało tam także dzieci.

Dzisiaj delegacja harcerzy „Zaborowskie Dęby” ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Zaborowie, której opiekunem był dyrektor Mieczysław Chabura wraz z Klubem Historycznym Contra Spem Spero upamiętniła znajdującą się w Radłowie symboliczną mogiłę gen bryg. Kazimierza Tumidajskiego, który brał udział w wojnie polsko – bolszewickiej mając 22 lata. W niniejszym grobie spoczywa jego brat, wielki polski bohater, kapitan Aleksander Tumidajski, który został bestialsko zamordowany w czasie wojny polsko – ukraińskiej w styczniu 1919 roku.

Upamiętniony został także Wincenty Witos, który spoczywa w kaplicy grobowej w rodzinnych Wierzchosławicach. W czasie Bitwy Warszawskiej Wincenty Witos stał na czele Rządu Obrony Narodowej.

Symboliczne znicze złożone zostały również na grobie rodziców pułkownika Adama Boryczki. Niezłomnego cichociemnego, który został upamiętniony tablicą w naszej szkole.

Składamy serdeczne podziękowania Wójtowi Gminy Szczurowa Zbigniewowi Moskalowi i Urzędowi Gminy Szczurowa, którzy przez wspaniałe patriotyczne wieńce wsparli upamiętnienie tych wybitnych bohaterów polskiego narodu.

Cześć i chwała Bohaterom!
2019-2020
2019-2020
2019-2020

© PSP Zaborów 2020