WYCIECZKA DO MUZEUM POŻARNICTWA W MYSŁOWICACH

W dniu 26 września 2012 roku 48 uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Zaborowie pod opieką swoich nauczycieli oraz 4 wolontariuszy Ochotniczej Straży Pożarnej w Zaborowie wzięło udział w wycieczce do Mysłowic, Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej. Wycieczka była możliwa do zrealizowania dzięki udziałowi Szkoły Podstawowej w Zaborowie w projekcie nadzorowanym przez jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Górce i Zaborowie. Program ten obejmuje wiele działań, których celem jest zwiększanie bezpieczeństwa mieszkańców Gminy Szczurowa. Projekt realizowany przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Projekt nosi tytuł ,,Od pierwszaka do strażaka”.
Wycieczka do Mysłowic
Przed wyjazdem uczniowie opracowali wspólnie z kierownikiem wycieczki Regulamin wycieczki oraz program wycieczki. Regulamin wycieczek w Szkole Podstawowej w Zaborowie będzie przydatny przy organizowaniu kolejnych wycieczek i rajdów w sezonie jesiennym. Program wycieczki okazał się bardzo urozmaicony, bogaty ale również napięty ze względu na długość trasy. Uczniowie krok po kroku zaplanowali miejsca zwiedzania oraz opracowali informację o tych miejscach. Wyjechaliśmy z Zaborowa o godzinie 7,00, po przekroczeniu Wisły przez Koszyce, prastary Kraków dotarliśmy do Mysłowic. Po drodze podziwialiśmy piękno i wyjątkowość Wyżyny Małopolskiej i Pogórza Karpackiego. O godzinie 10:00 dotarliśmy do celu naszej wycieczki czyli Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. Od razu zaczęliśmy podziwia najstarsze sikawki, samochody strażackie i inne urządzenia służące do ochrony przeciwpożarowej.
Wycieczka do Mysłowic

Wycieczka do Mysłowic

Wycieczka do Mysłowic

W drodze powrotnej zwiedziliśmy wystawę papieską w Wadowicach i tamtejszą bazylikę. Z kolei zwiedziliśmy zespół klasztorny w Kalwarii Zebrzydowskiej. Zmęczeni i pełni wrażeń chwilkę odpoczęliśmy w Kalwarii, mając świadomość historii jaka się tu działa w minionych wiekach. Właściwie całą drogę powrotną do Zaborowa słychać było wrażenia uczniów z niezapomnianej i udanej wycieczki, przeplatane piosenkami turystycznymi. Udział szkoły w projekcie pozwolił pięknie połączyć wiedzę teoretyczną z rzeczywistością, w powiązaniu z przyjemnością czynnego wypoczynku i poznawania ojczystej przyrody i historii.
Wycieczka do Mysłowic


© PSP Zaborów 2012