WYCIECZKA W BIESZCZADY

Dnia 20 maja 2019 r. klasa III Gimnazjum w Zaborowie wyruszyła na 2-u dniową wycieczkę w Bieszczady. Turystyczną przygodę rozpoczęliśmy od przejażdżki Bieszczadzkimi Drezynami Rowerowymi. Drezyny Rowerowe jest to przedsięwzięcie, łączące turystykę i zamiłowanie do tradycji kolejarskiej. Po aktywnym wypoczynku udaliśmy się do Bieszczadzkiej Szkoły Rzemiosła czyli miejsca, gdzie można aktywnie uczestniczyć w warsztatach ginących zawodów. Zobaczyliśmy piekarnię, klasę do zajęć z kaligrafii oraz pracownię garncarską.

Kolejnym punktem programu był Ogród Biblijny w Myczkowcach, który powstał na przełomie 2009 i 2010 roku jako drugi taki obiekt w Polsce. Ogród urządzony jest w formie parku linearnego, zajmuje powierzchnię 80 arów i można w nim podziwiać ponad 110 gatunków roślin na wydzielonych przystankach. Po lewej stronie promenady parkowej dodatkową atrakcją jest barwna ściana liści i kwiatów utworzona przez 40 gatunków pnączy. Zobaczyliśmy również Park miniatur cerkwi, gdzie na blisko hektarowej powierzchni zgromadzono 140 makiet cerkwi greckokatolickich, prawosłowanych oraz kościołów rzymskokatolickich z terenu południowo-wschodniej Polski, Słowacji oraz Ukrainy.

Intensywny pierwszy dzień wycieczki zakończyliśmy spacerem „koroną” zapory solińskiej - jednej z największych atrakcji turystycznych tej miejscowości a także całych Bieszczadów oraz wizytą na plaży w Polańczyku.

Drugiego dnia pogoda niestety nas nie rozpieszczała, dlatego musieliśmy nieco zweryfikować nasze plany. W Ośrodku Wypoczynkowo – Rehabilitacyjnym Caritas, obejrzeliśmy film o faunie i florze „Wilczych Gór” a następnie udaliśmy się do Muzeum Budownictwa Lądowego (skansenu) w Sanoku. Skansen jest parkiem tematycznym zlokalizowanym w północnej części miasta, zajmuje obszar 38 ha. Jest to pierwsze i największe pod względem liczby zgromadzonych obiektów muzeum etnograficzne w Polsce założone po drugiej wojnie światowej.

Wycieczka była okazją do poznania bogactwa kulturowego i przyrodniczego tego pięknego regionu, a także świetną formą integracji klasowej.
2018-2019
2018-2019
© PSP Zaborów 2019