WYCIECZKA DO SANDOMIERZA.

W dniu 4 października 2013 roku 49 uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Zaborowie pod opieką swoich nauczycieli wzięło udział w wycieczce turystyczno - krajoznawczej do prastarego, a dziś trochę zapomnianego Sandomierza. Program wycieczki okazał się bardzo urozmaicony, bogaty ale również napięty ze względu na długość trasy. Nauczyciele krok po kroku zaplanowali miejsca zwiedzania oraz opracowali informację o tych miejscach. Wyjechaliśmy z Zaborowa o godzinie 7,30, przez Koszyce, Opatowiec, Nowy Korczyn i Połaniec dotarli do Sandomierza. Po drodze podziwialiśmy piękno i wyjątkowość Kotliny Sandomierskiej i Wyżyny Małopolskiej. O godzinie 10,00 dotarliśmy do pierwszego celu naszej wycieczki. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wyjścia na Bramę Opatowską, z której rozciąga się przepiękny widok na Kotlinę Sandomierską i nasze ukochane Góry Świętokrzyskie.
 WYCIECZKA DO SANDOMIERZA

 WYCIECZKA DO SANDOMIERZA

Z kolei zwiedziliśmy Podziemną Trasę Turystyczną oraz zbrojownię, w której pobyt dał nam możliwość przeniesienie się do epoki średniowiecza i wspaniałej zabawy. Następnie zwiedziliśmy katedrę i kościół dominikański św. Jakuba, po drodze podziwiając lessowe wąwozy królowej Jadwigi i ,,Piszczele”, które pokazały nam swoje jesienne piękno.

 WYCIECZKA DO SANDOMIERZA

 WYCIECZKA DO SANDOMIERZA

 WYCIECZKA DO SANDOMIERZA

 WYCIECZKA DO SANDOMIERZA

 WYCIECZKA DO SANDOMIERZA

 WYCIECZKA DO SANDOMIERZA

Ostatnim punktem naszej wycieczki był rejs statkiem z epoki Wikingów po Wiśle. Z pokładu statku ukazał się nam majestatyczny brzeg skarpy wiślanej, na której usadowił się królewski Sandomierz. Po krótkim odpoczynku na sandomierskim rynku mieliśmy chwilę wolnego czasu. Jednak wszystko co dobre musi się skończyć. Właściwie całą drogę powrotną do Zaborowa słychać było wrażenia uczniów z niezapomnianej i udanej wycieczki, przeplatane piosenkami turystycznymi. Żal tylko, że nie udało nam się spotkać ojca Mateusza, może aspiranta Nocula, w najgorszym przypadku komendanta Możejki. Zresztą można ich zobaczyć w telewizji.

© PSP Zaborów 2013