„231. ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, społeczność szkoły podstawowej w Zaborowie wzięła udział w uroczystej akademii, której celem było wspomnienie tego jakże ważnego i przełomowego w naszej historii wydarzenia.

Konstytucja 3 Maja została napisana i ogłoszona w 1791 roku. Były to dla Polski czasy trudne i dramatyczne ponieważ działo się to po I rozbiorze, gdy nasz kraj był już bardzo osłabiony. Wielu Polaków miało jednak nadzieję, że konstytucja zreformuje i uratuje nasze państwo przed upadkiem. Niestety tak się nie stało. Cztery lata po uchwaleniu konstytucji Rzeczpospolita została zlikwidowana na 123 lata. Wszelkie idee, które zostały jednak zawarte w tym dokumencie przez lata pokrzepiały Polaków w walce o niepodległość, co ziściło się wreszcie po zakończeniu I wojny światowej.

Patriotyczne wystąpienie przypominające okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja przygotowali uczniowie klasy VII przy pomocy swoich kolegów i koleżanek z klasy VIII.

Zwieńczeniem uroczystości był quiz historyczny, w którym udział wzięli uczniowie z klas od IV do VIII. Quiz dotyczył KONSTYTUCJI 3 MAJA oraz „MAZURKA DĄBROWSKIEGO” Wyniki quizu zamieszczamy poniżej:

Miejsce I – Klasa VIII (Weronika Mucek i Mateusz Beresiński)

Miejsce II – Klasa VII (Oliwia Frankowicz i Julia Wojnicka)

Miejsce III – Klasa IV (Natalia Łucarz, Wiktoria Wodka i Amelia Wiecha)

Miejsce IV – Klasa V (Izabela Pochroń i Adrianna Badzioch)

Wyróżnienie – Klasa VI (Maria Latocha i Sebastian Toński)
2021-2022

2021-2022

2021-2022

© PSP Zaborów 2022