DZIEŃ FLAGI I 230. ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

W tym roku świętujemy okrągłą, 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Pierwszej Konstytucji w Europie i drugiej na świecie, która została ogłoszona w 1791 roku. Dla wielu naszych przodków ten dokument był ostatnią nadzieją na ocalenie Ojczyzny i przywrócenie jej dawnej pozycji międzynarodowej. Niestety nie wszyscy Rodacy potrafili zrozumieć i docenić jego znaczenie. Nie mógł on podobać się także naszym sąsiadom, którzy dążyli do likwidacji Rzeczypospolitej. Właśnie w wyniku rozbiorów, rozwiązania i prawa zawarte w konstytucji, nie zdążyły wejść w życie.

Pamięć o Konstytucji jednak przetrwała! W czasie zaborów pamiętano o niej i często po kryjomu świętowano rocznicę jej uchwalenia. Podczas powstań narodowych Święto 3 Maja, miało szczególne znaczenie. Gdy po 123 latach nadszedł wreszcie upragniony moment wolności, rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja stała się świętem narodowym i była bardzo hucznie i uroczyście obchodzona. Trwało to do momentu wybuchu II wojny światowej i okrutnego ataku Niemiec i Związku Sowieckiego na Polskę.

Okupanci oczywiście nie pozwalali legalnie świętować tej rocznicy, możliwe to było jedynie na emigracji. Niestety po zakończeniu wojny, władze komunistyczne również nie godziły się na to święto. W 1946 roku w Krakowie ludzie, którzy po mszy świętej w Kościele Mariackim chcieli upamiętnić rocznicę uchwalenia majowej konstytucji, zostali zaatakowani przez milicję i wojsko. Święto oficjalnie zniesiono w 1951 roku. Ci, którzy chcieli i nie bali się pamiętać, znajdowali jednak sposób aby uczcić ten dzień.

W 1990 roku, już po upadku komunizmu, Święto Narodowe 3 Maja zostało przywrócone i obchodzimy je do dzisiaj. To już ponad 30 lat i jak na razie to najdłuższy okres gdy bez skrępowania, jawnie i oficjalnie możemy upamiętniać ten szczególny dla naszego narodu dzień. Korzystajmy z tego i pamiętajmy, że nasi Rodacy bardzo często nie mieli takiej możliwości

Wiwat Maj, Trzeci Maj!


© PSP Zaborów 2021