NARODOWE CZYTANIE W NASZEJ SZKOLE

W bieżącym roku szkolnym uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Zaborowie aktywnie włączyli się w ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie, nad którą patronat objęła Para Prezydencka. Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. "Dobra pani" Elizy Orzeszkowej, "Dym" Marii Konopnickiej, "Katarynka" Bolesława Prusa, "Mój ojciec wstępuje do strażaków" (ze zbioru "Sanatorium pod Klepsydrą") Brunona Schulza, "Orka" Władysława Stanisława Reymonta, "Rozdziobią nas kruki, wrony..." Stefana Żeromskiego, "Sachem" Henryka Sienkiewicza oraz "Sawa" (z cyklu "Pamiątki Soplicy") Henryka Rzewuskiego.

W naszej szkole do wspólnego czytania zaprosiliśmy gości Panią Elżbietę Gądek kierownika Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli w Urzędzie Gminy i Pana Jacka Wojnickiego aktora i nauczyciela. W czasie prezentacji zostały odczytane 2 nowele: przez Panią Elżbietę „Dym” Marii Konopnickiej a Pan Jacek zaprezentował „Katarynkę” Bolesława Prusa.

Wybrane teksty mają wspólny przesłanie, którym jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.

Na koniec zaproszenie goście otrzymali gromkie brawa i pamiątkowe medale „Przyjaciel dzieci”. Wszystkim, serdecznie dziękujemy!
2019-2020
2019-2020
2019-2020
2019-2020

© PSP Zaborów 2019