SPOTKANIE Z PODPORUCZNIKIEM ARKADIUSZEM BORONIEM
„Wytrwałość, wstrzemięźliwość, dyscyplina i odwaga tworzą oficera Wojska Polskiego”

Pierwszy miesiąc roku szkolnego 2018/2019 rozpoczęliśmy od spotkania z oficerem Wojska Polskiego- Arkadiuszem Boroniem. Jest on absolwentem naszej szkoły, także absolwentem Wyższej Szkoły Policyjnej w Szczytnie.7 września bieżącego ukończył Akademię Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu.

Uczniowie, ci mali i duzi, z zapartym tchem słuchali mocnego głosu podporucznika, który opowiadał o tym, co trzeba wiedzieć i jakie sprawności posiadać, by dostać się do akademii. A egzamin jest bardzo trudny; i sprawnościowy i teoretyczny. Istotną rolę przy punktacji odgrywa biegła znajomość języka angielskiego. Zachęcał uczniów, by uczyli się tego języka, ponieważ zawsze będzie im potrzebny. Już po przyjęciu do szkoły, opowiadał, zmienia się całkowicie życie młodego chłopca, czy dziewczyny (tak, dziewczyny też są w takiej szkole).Harmonogram dnia jest ustalony z góry, bezwzględnie należy podporządkować się rozkazom dowódcy. Dzień zaczyna się pobudką o piątej, następnie jest 10 minut na toaletę i ubranie, apel i ćwiczenia, które trwają do wieczora. Również konieczna jest nauka, gdyż są egzaminy nie tylko sprawnościowe. Trzeba znaleźć i na to czas.

Akademia to takie miejsce, gdzie kształtuje się wytrwałość, wstrzemięźliwość, dyscyplinę, odwagę a także punktualność. Potrzeba ogromnego hartu ducha i odporności psychicznej, by sprostać zadaniom, które polegają na przykład na pływaniu w umundurowaniu. Tak wyekwipowanym należy jeszcze zabrać ładunek z dna. Dyscyplina i punktualność obowiązują zawsze, mówił podporucznik Boroń.

W drugiej części spotkania ppor. Boroń odpowiadał na pytania uczniów i nauczycieli. Dowiedzieliśmy się, miedzy innymi tego, jakie piosenki są śpiewane podczas przemarszu z obiektu do obiektu oraz, że dziewczyny w wojsku bywają czasem lepsze od chłopaków.

Arkadiusz Boroń po miesięcznym urlopie uda się na pierwszą swoją placówkę do Komorowa. Życzymy mu, by osiągnął wszystkie swoje cele, jak robił to do tej pory. Powodzenia!

Teodozja Turaczy
2018-2019
2018-2019
© PSP Zaborów 2018