„KTO RATUJE JEDNO ŻYCIE, TO TAK JAKBY RATOWAŁ CAŁY ŚWIAT” - NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI POLAKÓW RATUJĄCYCH ŻYDÓW

24 marca 1944 r. w niewielkiej wsi Markowa niedaleko Łańcuta, niemieccy żandarmi zamordowali z zimną krwią rodzinę Ulmów - małżeństwo Józefa i Wiktorię (będącą w zaawansowanej ciąży) oraz ich sześcioro dzieci, którzy udzielili schronienia ośmiorgu Żydom. Najstarsze z dzieci liczyło 8 lat, najmłodsze było półtorarocznym niemowlęciem. Ukrywający się Żydzi z rodzin Goldmanów, Didnerów i Gruenfeldów również zostali zamordowani. Od 2018 r. w rocznicę makabrycznej niemieckiej zbrodni w Markowej, obchodzony jest dzień pamięci o Polakach, którzy mimo grożącej za to kary śmierci, nieśli ratunek Żydom pod niemiecką okupacją..
Wspominamy dzisiaj wszystkich tych, których przykład pokazuje nam jak wielkie i potężne może być ludzkie miłosierdzie. To nie tylko trudna historia, dramatyczne wybory i mogiły. To bardzo ważna lekcja. Dla nas i dla przyszłych pokoleń. A wszystkim tym ludziom należy się nasz ogromny szacunek i pamięć.
Nierzadko zdarza się tak, że rodziny, które udzielały pomocy Żydom w czasie okupacji mieszkają lub znaleźli wieczny spoczynek w naszej okolicy. W tym szczególnym dniu warto o nich pamiętać.

W tym roku w ramach LOWE czyli Lokalnego Ośrodka Wiedzy i Edukacji w Gminie Szczurowa prowadzone były prelekcje dotyczące rodziny Mików z Zaborowa i Tadeusza Jeża z Woli Przemykowskiej, którzy w czasie okupacji nieśli pomoc osobom narodowości żydowskiej. Za ten akt miłosierdzia Tadeusz Jeż poniósł śmierć z rąk niemieckiego żandarma Roberta Johna. Oprócz tematycznej prelekcji zajęcia wzbogacone były filmem dokumentalnym „Ludzkie współżycie”, w którym zarysowane zostały historie rodziny Mików i Tadeusza Jeża. Mini dokument został zrealizowany przez prowadzących niniejsze zajęcia czyli Dyrektora Szkoły Podstawowej w Zaborowie Mieczysława Chaburę i Mateusza Michalskiego. Takich spotkań poświęconych tym bohaterskim Polakom udało się zrealizować 8: w Zaborowie (2) , Woli Przemykowskiej, Niedzieliskach (2), Strzelcach Wielkich, Szczurowej i Uściu Solnym.

Dzisiaj na grobach Rodziny Mików i Tadeusza Jeża palimy symboliczne znicze i zostawiamy wiązanki pamięci. W tym roku możliwe było także złożenie zniczy pod pięknymi tablicami upamiętniającymi Rodzinę Mików i Tadeusza Jeża, które zostały ufundowane przez Instytut Pamięci Narodowej i znajdują się na ścianie frontowej Szkoły Podstawowej w Zaborowie.

Piękne kwiaty pod tablicami w znajdującymi się na zaborowskiej szkole złożył także Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr hab. Filip Musiał.
2019-2020
2019-2020
2019-2020
2019-2020
© PSP Zaborów 2021